Segítsünk Laurának

Bencze Laura egy kilenc éves, tündéri kislány. Élni akarása és kitartása csodálatra méltó, de most a mi segítségünk is kell mind-e mellé. Neki kérünk segítséget, hogy meggyógyuljon, és megtörténjen a csoda,végre boldogan és egészségesen éljen!

Köszöntelek az oldalon!!

Itt szeretném egy kicsit bemutatni, hogy mik azok a növények, amiket még az őseink is használtak. Hogyan készítették el, mik a hatásaik.

Jó szórakozást kívánok!


A gyógynövények rendkívül sokféleképpen alkalmazhatók. Külsőleg hideg,  vagy meleg borogatásként, fürdők elkészítéséhez, sebek, bőrbetegségek kezelésében, pakolásként kötésekhez, száj- és toroköblítéshez, intim zuhanyokhoz és inhaláláshoz, gyógyteákhoz, italokhoz, immunerősítéshez. Jelenleg a gyógynövények legelterjedtebb és legkedveltebb felhasználási módja a gyógyteák készítése.

Gyógynövényeknek nevezzük azokat a növényeket, melyek különböző módon felhasználva jótékony, gyógyító hatást gyakorolnak a szervezetre. Drognak nevezzük a gyógynövénynek azon részét, mely a gyógyítás szempontjából a legtöbb hatóanyagot tartalmazza.


A gyógynövények felhasználási módjai:


Gyógynövény - Forrázat (infúzum)

A forrázat során a vízben oldódó hatóanyagokat vonjuk ki. A felforrt, lobogó vizet ráöntjük a gyógynövényre, majd lefedve 3-5- maximum 10 percig áztatjuk.

Gyógynövény - Főzet (decoctum)

Általában a gyökereket, kérgeket, fásrészeket főzzük. A gyógynövények gyökereit a megadott vízmennyiséggel együtt hidegen tesszük fel, és 1-2 percnyi forralás után lefedve 3-5, szárítmány esetén 10-20 percig állni hagyjuk, majd leszűrve használjuk fel.

Gyógynövény - Hideg áztatás (infúzum frigide peractum, maceráció)

  • Sok gyógynövény elveszíti gyógyító hatását a forrázás alatt, ezért ezekből hidegen kell teát készíteni.
  • A gyógynövényt az előírt vízmennyiség felével 8-12-24 órán át áztatjuk, majd leszűrjük, és a szűrőben maradt növényt a vízmennyiség másik felével leforrázzuk. Kissé hűlni hagyjuk, majd egybeöntjük.
  • Ha a teánkat a fentebb leírt módok közül a megfelelővel készítjük el, benne maradnak mindazok a hatóanyagok, amelyek vagy csak hideg, vagy csak meleg hőhatásra oldódnak ki.

Gyógynövény - Esszencia (tinktúra)

Tiszta tömény alkohollal leöntjük a feldarabolt növényeket, és 2-3 hétig hagyjuk ázni őket. 30C°-nál melegebb helyen ne tároljuk a készítményt. Időnként összekeverjük, összerázogatjuk az ázatot, majd szűrőpapíron keresztül leszűrjük, és jól átpréseljük az esszenciánkat. Jól zárható sötét üvegben tároljuk a "sűrítményünket", teába csöpögtethetünk belőle, vagy használhatjuk borogatáshoz, bedörzsöléshez is.

Gyógynövény - Friss lé

A gyógynövényeket turmixgépbe helyezzük, majd utána alaposan kipréseljük és szűrjük a levet. Így friss növényi nedv, növényi olaj nyerhető. Hűtőbe helyezett sötét és jól záródó üvegben sokáig eláll. Mostanában divatba jöttek a búzafű prések. Erre a célra nagyon megfelelnek.

Gyógynövény- tea (Forrázat, vagy főzet)

Készítéséhez tiszta, lehetőleg külön erre a célra használt teljesen ép, zománcozott edényt, üvegedényt, esetleg cserépedényt használjunk. Általában 1 evőkanál (kb. 10g) vagy 1 teáskanál (kb. 3g) az egyszeri dózis, melyhez 1,5-2-2,5 dl vizet használunk fel. A teát frissen, illetve maximum még aznap fogyasszuk el, ízesítéshez használhatunk cukrot, mézet vagy citromot is.Lehetőleg kortyolva kell elfogyasztani a gyógynövényes teákat az adagot részekre elosztva.

Gyógynövény - Gyógyfürdők

Fürdőzés során a gyógynövények hatóanyagai felszívódnak a bőr pórusain keresztül, illetve izgatják azt, illóolajaik pedig érzékszerveinkre hatnak. Kádba való teljes fürdőzés során kb. 200 gr gyógynövényt használunk fel. Előző este hideg vízben áztatjuk a füvet (vagy füveket), majd másnap a fürdőzés előtt felmelegítjük az ázatot, és leszűrés, átnyomkodás után hozzáöntjük a fürdővízhez a teakészítményt. Általában 20 perc idő elegendő, de a szív tájéka lehetőleg ne kerüljön ennyi időre a víz alá. Ülőfürdőt is vehetünk, ilyenkor csak arra ügyeljünk, hogy a vese tájékát is érje a víz. Fürdőzés után szárazra törülközve és a törülközővel jól átdörzsölve magunkat mindenképpen ajánlott 20-30 perces pihenés, célszerű betakarózva az ágyba feküdni.

Gyógynövény - Borogatás (kenet-linimentum)

A gyógynövényt tiszta sodrófával jól összetörjük, pépesítjük, majd fehér vászonkendőre felkenjük. Elhelyezzük a gyógyítandó testfelületen, és ha éjszakára is fenn szeretnénk tartani, akkor még átkötjük. Érzékeny bőr esetén ne hagyjuk egész éjszakára fenn a borogatást.

Gyógynövény - Dunsztkötés

A növényeket vízgőz fölött megpuhítjuk. Ha megpuhultak, fehér vászonkendőre helyezzük az anyagot, és beborítjuk vele az adott testfelületet. Erre a vászonkendőre még ezek után rátekerünk fóliát, mely melegen tartja a kötést.

Gyógynövény - Kenőcs készítés

A gyógynövényeket apróra vágjuk, forró disznózsírban 1-2 percig sütjük, majd lefedve 1 éjszakán át hűlni hagyjuk. Másnap ismét felmelegítjük, leszűrjük, és jól záródó tégelyben elhelyezzük. A tégelyt a továbbiakban hideg helyen tároljuk.

Gyógynövény - Olaj készítés

Jól záródó üvegben lazán elhelyezzük a gyógynövényeket és leöntjük hidegen sajtolt olajjal (pl.: oliva, napraforgó). Meleg helyen tartjuk az üveget, melyet időnként összerázunk, megforgatunk. Ezután leszűrjük, jól kipréseljük, kinyomkodjuk a szűrőn maradt növényt még az olajba, és jól lezárt üvegben tároljuk tovább.

Gyógynövény - Illóolajok

Tömény folyadékok, melyek illékony vegyületet tartalmaznak. Előállíthatják desztillációval, préseléssel, vagy oldószeres extrakcióval. Az olajoktól jól megkülönböztethető, mert az illóolaj szobahőmérsékleten is párolog és nem hagy olajos foltot maga után az anyagon. Fényre, hőre érzékenyek, mert ezek elősegítik az oxidációját és a gyantásodását. Könnyen hamisíthatják, ilyenkor olcsó illóolajat (terpentint), alkoholt, zsíros olajokat és észtereket használnak az előállításukhoz.

Hatásuk, használhatóságuk: Az illóolajokat használhatjuk inhalációra, aroma terápia céljából, fürdővízbe, száraz inhalációhoz, szaunában, borogatáshoz, lemosáshoz és masszázshoz is. Az egyes illóolajoknak szélhajtó, nyugtató, stressz oldó, gyulladáscsökkentő, vizelet hajtó, fertőtlenítő, gomba és baktérium ölő, nyákoldó és köptető, emésztést segítő és helyi izgató hatásuk van. Az illóolajok nagy mennyiségben mérgezést is okozhatnak. Mellékhatásokkal is rendelkezhetnek, illetve allergizálhatnak az arra érzékeny embereknél.

Gyógynövények

Fehér akác (Robinia pseudoacacia):

Feltöltés alatt

Világszerte termesztett és meghonosodott növény. A növény virágzatát hasznosítják gyógyászati célokra. Az akác jellegzetes, édeskés illatú, fehéres vajszínű virágját friss nyílásában érdemes szedni, mégpedig úgy, hogy a virágokat lefejtjük a fürtökről, majd jól megszárítjuk. A virágzás májusra, június elejére esik. A virág illóolajat (linaloolt) tartalmaz. A virág nektárjából kiváló méz is készül. Aromaanyagait az illatszeripar is előszeretettel hasznosítja.

Gyógyhatása: Köhögés, hurut, görcsoldó, enyhe hashajtó, gyomorsavtúltengés, székrekedés, gyomor- és bélfekély. A virágtea köhögéscsillapító, enyhe hashajtó, a túlzott gyomorsavképződést gátló. A kéregfőzet gyomorsavtúltengés, székrekedés, gyomor- és bélfekély ellen használatos.


Vörös acsalapu (kalaplapu, nagy szattyú):

Feltöltés alatt 

Nagy termetű növény, szív alakú fűrészes levelekkel. Március-május között virágzik. Két fajtája ismert: Vörös (Petasites hybridus), és a fehér: (Petasites albus). 

Gyógyhatása: Hatóanyagai elősegítik a nyálkiválasztást, izzasztó és köhögés csillapító hatásai vannak. Teáját légzőszervi megbetegedések ellen használják. Asztmás megbetegedések tüneteinek enyhítésére teaként, külsőleg torokgyulladás elleni öblögetésre is javallott. A gyökeréből készült tea köptetőként,migrént megszüntető házi szerként hasznosítható. A levelek gyulladások és kelések borogatására is használhatók.



FOLYT.KÖV.....



Weblap látogatottság számláló:

Mai: 28
Tegnapi: 78
Heti: 173
Havi: 1 602
Össz.: 428 784

Látogatottság növelés
Oldal: Orvosság fűben-fában
Segítsünk Laurának - © 2008 - 2024 - bencze-laura.hupont.hu

A HuPont.hu weblapszerkesztő. A honlapkészítés nem jelent akadályt: Honlapkészítés

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »