Minden olyan betegség, műtét, testi-lelki tartós megterhelés, mely a szervezet idegi-, immun- és kondícióbeli leromlásával jár, s nagyfokú lesoványodást okoz, újraerősödést, roborálást igényel. Természetesen gondos differenciáldiagnosztikai munkával ki kell zárni azt, hogy a háttérben nincs-e jelenleg is valamilyen betegség, mert ennek megszűnte nélkül a roborálás mit sem ér. A roborálás eszközei: pihenés, környezetváltoztatás, üdülés, gondtalanság, kellemes szórakozás, kielégítő jó alvások (altatók), jó étvágy (étvágyjavítók), az esetleges vérszegénység megszüntetése stb. Legfontosabb azonban a roboráló - fehérjedús, könnyen emészthető, vitamin- és nyomelemgazdag- táplálkozás.
Alkalmazható konyhatechnológiai eljárás:
Dúsítás: A dúsítás célja, hogy viszonylag kis mennyiségű étel elfogyasztásával nagyobb energia- és tápanyagbevitelt érjünk el.
A dúsítás során természetes alapanyagokat pl. tojás vagy tápsaereket pl Nutridrink, vagy tápanyagmodulokat, pl. Fantomakt használhatunk fel. Lássuk mik azok a nyersanyagok, és konyhatechnológiai eljárások, melyek segítségével kellemes ízhatást kialakítva, tápanyagban dús ételeket tudunk a betegnek biztosítani.
Laura roborálása transzplantáció után így történt (ezeket kapta):
Egy-két recept leírás:
Fokhagymás-paradicsomos tészta: Ez családi kiszerelés:)))
Hv:
Elk:
A tésztát megfőzzük. A fokhagymát megtisztítjuk, felaprózzuk és olajon megfuttatjuk. A hámozott paradicsomokat a paradicsomlével együtt a fokhagymás olajra öntjük. Pár percig főzzük, majd fűszerezzük. A legvégén beleforgatju a tésztát is, és gazdagíthatjuk sajttal és tejföllel.
Tipp: A paradicsom héját úgy tudjuk szépen leszedni pazarlás nélkül, hogy a paradicsomot forrásban lévő vízbe dobjuk pár pillanatra, majd jeges vízbe tesszük azonnal. Így könnyen le lahat húzni a héját.
Sült karfiol, vagy brokkoli:
Hv:
Elk:
A karfiolt és a brokkolit enyhén sós vízben előfőzzük, egy jénait kikenünk vajjal. A karfiolt és a brokkolit rózsáira szedjük és rózsával lefelé a jénaiba tesszük. A tejfölbe belekeverjük a tojássárgáját enyhén megózzuk és a zöldségekre öntjük. Sütőben 20-30 perc alatt szép pirosra sütjük.
Tipp: A brokkoli és a karfiol lehet fagyasztott is. Sjtot is reszelhetünk akár a tejfölbe, akár a tetejére.
Gesztenyés husi burgonyapürével:
Hv:
Elk:
A krumplit a gesztenyével puhára főzzük, majd a hússal összeturmixoljuk.
Tipp: Ez babaételnek felel meg, de nagyobb gyerkőcöknek adhatjuk a törtkrumplira szószként a gesztenyés húst. A gesztenyét 1,5-2 éves kortól ajánlott bevezetni.
Sárgarépa-rizzsel:
Hv:
Elk:
A hagymát megtisztítjuk, apróra vágjuk és megdinszteljük kevés olajon. A répákat felkarikázzuk, a hagymához adjuk. Kis idő múlva az apróra vágott petrezselymet is belekeverjük, majd hozzá öntjük az átmosott rizst is. Együtt pirítjuk egy kevés ideig, majd felöntjük bő 2,5-3 dl vízzel. Mikor megpuhult tálaljuk.
Tipp: Kisebb gyerekeknek turmixoljuk le. Csirke, vagy pulykahússal is tálalhatjuk. Hagymaés hús nélkül 6 hnapos kortól adható, hússal 8 hónapos kortól, hagymával 1éves kortól, ha a baba bírja.
FOLYT.KÖV.HAMAROSAN!!!!